Pamięć w Jedlińsku o Słudze Bożym Biskupie Piotrze Gołębiowskim
Od kilkunastu lat, uczniowie klas piątych i szóstych Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Jedlińsku, w pogodne dni czerwca w ramach zajęć plastyki, pod kierunkiem nauczycielki p. Bożeny Cieślak poznają zabytki Jedlińska.
Wśród nich szczególne miejsce zajmuje kościół parafialny pod wezwaniem Ap. Piotra i Andrzeja, z górującymi nad okolicą dwoma wyniosłymi wieżami.
Kościół ten został zbudowany w 1645 r. przez Stanisława Witowskiego, wnuka Jana Kochanowskiego.
W niedługim czasie, bo w 1655 r. w czasie najazdu szwedzkiego, nasza parafialna świątynia została okradziona i spalona.
Dopiero po stu latach, w 1752 r. dzięki staraniom biskupa Andrzeja Załuskiego, została gruntownie, bo od fundamentów odrestaurowana. Brat biskupa Andrzeja Załuskiego, biskup kijowski Józef Załuski, dokonał w 1773 r. ponownej konsekracji kościoła.
Kolejni księża proboszczowie wraz z parafianami troszczyli się by kościół był zadbany i nabierał barokowego blasku. Będąc perełką tego stylu, wciąż olśniewa swą pięknością.
Jedlińsk to miejsce urodzenia bp. Piotra Gołębiowskiego, tu jest ulica Jego imienia i kościół parafialny, gdzie jest wiele śladów Jego obecności. W jedlińskiej świątyni w 1902 r. biskup Piotr Gołębiowski przyjął Sakrament Chrztu Świętego. Chrzcielnica zajmuje wyeksponowane miejsce. Umieszczona w pobliżu prezbiterium, na podwyższeniu, swoją formą przypomina kształt kielicha; puklowana w formie muszli, znakomicie komponuje się z ozdobnym wnętrzem.
Nad chrzcielnicą umieszczony jest obraz namalowany w 1990 r. przez mieszkańca parafii p. Józefa Dobosza z Jedlanki przedstawiający skupioną ale pogodną twarz biskupa; oprawiony w złocone ramy stanowi uzupełnienie dekoracyjnej kompozycji świątyni.
W tym roku szkolnym szczególna uwaga uczniów została zwrócona na witraże.
Wykonane w latach 2000-2007 dzięki staraniom ks. prałata Henryka Ćwieka , wprowadzają do wnętrza urok i koloryt.
Ozdobą górnych okien z lewej strony, stał się witraż będący hołdem złożonym Biskupowi Piotrowi Gołębiowskiemu, przedstawia Jego Postać spoglądającą na Chrzcielnicę. Kolejne sceny umieszczone w witrażach to: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny, Narodzenie Jezusa – scena prezentuje moment składania darów przez myśliwych, trzeci Świętą Rodzinę w Nazarecie wraz z pracującymi rzemieślnikami.
Z prawej strony, z okien spogląda na nas Św. Jan Paweł II, a dalsze witrażowe sceny przedstawiają: Zmartwychwstanie Pana Jezusa, Ostatnią Wieczerzę z ustanowieniem Eucharystii oraz Zesłanie Ducha Świętego.
Nad drzwiami wejściowym – Chrystus Król Wszechświata.
Wszystkie te znakomite dzieła zaprojektowała p. Elżbieta Grabosz Krakowa, a wykonał p. Mirosław Spirowski z Warszawy.
Młodzież szkolna spoglądając na witraże i chrzcielnicę jeszcze bardziej poznaje postać Sługi Bożego Biskupa Piotra Gołębiowskiego. Bliższe stają się informacje o Jego dzieciństwie, chorobie i nauce, szczególnym umiłowaniu Maryi, a w późniejszej pracy duszpasterskiej i biskupiej serdeczności jaką obdarzał dzieci.
Przy portrecie biskupa Piotra Gołębiowskiego zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia uczniów poszczególnych zespołów klasowych.
Miłym akcentem było obdarowanie młodzieży szkolnej, przez ks. proboszcza Grzegorza Wójcika ulotkami z życiorysem Bp. P. Gołębiowskiego i modlitwą o Jego beatyfikację.
Finałem wycieczki były zabytkowe jedlińskie kapliczki ufundowane w 1752 r. przez biskupa Stanisława Załuskiego: figura Św. Wawrzyńca, Św. Floriana i trzecia odnowiona przed dwoma laty dzięki staraniom ówczesnego proboszcza Ks. Prałata Henryka Ćwieka przedstawiająca Świętego Jana Nepomucena – według tradycji ludowej świętego, chroniącego pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Nasz Święty stoi w pobliżu rzeki Tymianki i codzienne spogląda na dzieci podążające do szkoły i przedszkola .
Bożena Cieślak