Zachwycić Jedlińskiem …

7 kwietnia 2018 roku w słoneczne, wiosenne przedpołudnie, 60 osobowa grupa turystyczna Oddziału PTTK Ochota im. Wawrzyńca Żuławskiego z Warszawy, (wraz  z prezesem p. Marią Plich) zmierzając w bardziej odległe zakątki naszego kraju, postanowiła bliżej poznać Jedlińsk i naszą parafialną świątynię pod wezwaniem Apostołów Piotra i Andrzeja ,której wieże widoczne z kilkukilometrowej odległości zachęcają do małego zboczenia z trasy.

Początkiem spotkania była wspólna modlitwa i błogosławieństwo ks. Dawida Karasia, a następnie zwiedzający mieli możliwość bliższego poznania historii Jedlińska i kościoła.

Grupa pielgrzymów z zainteresowaniem wysłuchała opowieści o jego losach; budowie, spaleniu przez wojska szwedzkie a następnie odbudowie świątyni i konsekracji  w 1752 roku. Wiele uwagi poświęcono także architekturze wnętrza, które zachwyca swą  barokową dekoracyjnością.

Zainteresowanie wywołała interpretacja obrazu w prezbiterium, przedstawiającego Pana Jezusa na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego, powołującego apostołów Piotra  i Andrzeja. Ciekawość wzbudziły niezwykłe freski na ścianach ołtarza głównego.

W skupieniu, odmówiona została modlitwa o beatyfikację Biskupa Piotra Gołębiowskiego, poprzedzona informacją o Jego dzieciństwie, chorobie i cudownym uzdrowieniu po odprawionej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej w Starej Błotnicy.

Dziesiątki oczu z podziwem patrzyło na  pełną skromności twarz, gdy mówiłam o Jego oddaniu kościołowi a szczególnie Maryi, umiłowaniu Ojczyzny, bohaterstwie  i poświeceniu.

Biskup Piotr Gołębiowski, stał się zapewne wzorem do naśladowania dla kapłanów pracujących w naszej parafii, pełnego oddania i troski o piękno wnętrza  i otoczenia  ks. Prałata Henryka Ćwieka i obecnego ks. Proboszcza Grzegorza Wójcika.

Uczestnicy wycieczki poznali nie tylko piękno Jedlińka, malowniczą okolicę  ale również Osobę tak  bardzo nam bliskiego Biskupa Piotra.

Wspólne zdjęcie przy Chrzcielnicy będzie zapewne miłym wspomnieniem i zachętą  do powtórnego odwiedzenia naszej miejscowości.

Dla mnie było to kolejne spotkanie pełne modlitewnego zaangażowania i podzielenia się wiedzą o sztuce wychwalającą wielkość  Boga.

Jako upominek i podziękowanie otrzymałam wiersz, który napisał  aktor i felietonista Zbigniew Poręcki.

 

Polska

Był sobie raz kraj, a w kraju wcale nie było jak w raju.

Po długich latach niedoli, upokorzeń i niewoli,

Nadszedł nareszcie czas radości, czas nadziei i wolności.

Wszyscy się do pracy brali wspólnie dom odbudowali.

O Ojczyznę tutaj chodzi, która gdy się raz odrodzi, niech jak dziecko nam rozkwita.

Ukochana, zawsze nasza, Polska Rzeczypospolita.

 

historię Jedlińska i kościoła przybliżyła

oraz informację przygotowała –  Bożena Cieślak

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress