Pamięć w Jedlińsku o Słudze Bożym Biskupie Piotrze Gołębiowskim

Tekst zastępczy       Od kilkunastu lat, uczniowie klas piątych i szóstych Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Jedlińsku, w pogodne dni czerwca w ramach zajęć plastyki, pod kierunkiem nauczycielki p. Bożeny Cieślak poznają zabytki Jedlińska.

Wśród nich szczególne miejsce zajmuje kościół parafialny pod wezwaniem Ap. Piotra i Andrzeja, z górującymi  nad okolicą dwoma wyniosłymi wieżami.

Kościół ten  został zbudowany  w 1645 r. przez Stanisława Witowskiego, wnuka Jana Kochanowskiego.

W niedługim czasie, bo w 1655 r. w czasie najazdu szwedzkiego, nasza parafialna świątynia została okradziona i spalona.

Dopiero po stu latach, w 1752 r. dzięki staraniom biskupa Andrzeja Załuskiego, została gruntownie, bo od fundamentów odrestaurowana. Brat biskupa Andrzeja Załuskiego, biskup kijowski Józef Załuski, dokonał w 1773 r. ponownej konsekracji kościoła.

Kolejni  księża proboszczowie  wraz z parafianami  troszczyli się by kościół był zadbany i nabierał barokowego blasku.  Będąc perełką tego stylu, wciąż olśniewa swą pięknością.

Jedlińsk to miejsce urodzenia bp. Piotra Gołębiowskiego, tu jest ulica Jego imienia i kościół parafialny, gdzie jest wiele śladów Jego obecności. W jedlińskiej świątyni w 1902 r. biskup Piotr Gołębiowski przyjął Sakrament Chrztu  Świętego. Chrzcielnica zajmuje wyeksponowane miejsce. Umieszczona w pobliżu prezbiterium, na podwyższeniu,  swoją formą przypomina kształt kielicha; puklowana  w formie muszli, znakomicie komponuje się z  ozdobnym wnętrzem.

Nad chrzcielnicą  umieszczony jest  obraz namalowany  w 1990 r. przez mieszkańca parafii p. Józefa Dobosza z Jedlanki przedstawiający skupioną ale pogodną twarz biskupa; oprawiony w złocone ramy stanowi uzupełnienie dekoracyjnej kompozycji świątyni.

W tym roku szkolnym szczególna uwaga uczniów została zwrócona na witraże.

 Wykonane  w latach 2000-2007 dzięki staraniom ks. prałata Henryka Ćwieka , wprowadzają  do wnętrza  urok i koloryt.

Ozdobą  górnych okien  z lewej strony, stał się witraż  będący hołdem złożonym Biskupowi Piotrowi Gołębiowskiemu, przedstawia Jego Postać  spoglądającą na  Chrzcielnicę. Kolejne sceny umieszczone w witrażach to: Zwiastowanie Najświętszej Maryi  Panny, Narodzenie Jezusa – scena prezentuje moment składania darów przez  myśliwych,  trzeci Świętą Rodzinę w Nazarecie wraz z pracującymi rzemieślnikami.

Z prawej strony, z okien spogląda na nas Św. Jan Paweł II, a dalsze witrażowe sceny przedstawiają: Zmartwychwstanie Pana Jezusa, Ostatnią Wieczerzę z ustanowieniem Eucharystii oraz Zesłanie Ducha Świętego.

 Nad drzwiami wejściowym – Chrystus Król Wszechświata.

Wszystkie te znakomite dzieła zaprojektowała p. Elżbieta Grabosz Krakowa, a wykonał p. Mirosław Spirowski z Warszawy.

Młodzież szkolna  spoglądając na witraże i chrzcielnicę jeszcze bardziej poznaje postać Sługi Bożego Biskupa Piotra Gołębiowskiego. Bliższe stają się informacje  o  Jego dzieciństwie, chorobie i nauce, szczególnym umiłowaniu Maryi, a w późniejszej pracy duszpasterskiej i biskupiej serdeczności jaką obdarzał dzieci.

Przy portrecie biskupa Piotra Gołębiowskiego zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia  uczniów poszczególnych zespołów klasowych.

Miłym akcentem było obdarowanie młodzieży szkolnej, przez ks. proboszcza Grzegorza Wójcika  ulotkami z życiorysem Bp. P. Gołębiowskiego  i modlitwą o Jego beatyfikację.

Finałem  wycieczki  były zabytkowe jedlińskie  kapliczki  ufundowane w 1752 r. przez biskupa  Stanisława Załuskiego:  figura Św. Wawrzyńca, Św. Floriana i  trzecia  odnowiona przed dwoma laty dzięki staraniom ówczesnego proboszcza Ks. Prałata Henryka Ćwieka przedstawiająca Świętego Jana Nepomucena – według tradycji ludowej świętego, chroniącego pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Nasz Święty stoi w pobliżu rzeki Tymianki  i codzienne spogląda na  dzieci podążające do szkoły i przedszkola .

  Bożena Cieślak 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress