Liturgiczna służba ołtarza

funkcje posługi ministranckiej

Funkcje posługi ministranckiej

Ministrant (łac. ministrare – służyć) jest tym, który pomaga kapłanowi przy sprawowaniu czynności liturgicznych. Zadaniem ministrantów jest noszenie określonych przedmiotów potrzebnych w czasie Eucharystii lub nabożeństw, przygotowywanie ołtarza, pomoc przy rozdawaniu Komunii Świętej oraz troska o płynny przebieg liturgii. Ministrant daje świadectwo swojej wiary nie tylko w kościele, ale także w swojej codzienności.

W naszej parafii ministranci podzieleni są na trzy grupy formacyjne:

• Kandydaci
  • Szkoła podstawowa
  • Gimnazjum i starsi

Kandydaci to chłopcy, którzy dopiero zaczynają swoją posługę przy ołtarzu, na cotygodniowych zbiórkach uczą się m.in.: prawidłowo chodzić w czasie procesji, dawać znaki dzwonkami i rozkładać kielich. Formacja kandydatów rozpoczyna się wraz z początkiem roku szkolnego, a uroczyste przyjęcie do grona ministrantów ma miejsce w Wielki Czwartek.

Pozostałe grupy wiekowe spotykają się co tydzień na swoich zbiórkach, aby coraz lepiej poznawać liturgię, a także żeby ustalić terminy dyżurów i szczególnych posług.

Ministranci przez cały rok starają się pomóc wiernym w przeżywaniu liturgii przez znaki krzyża, światła, dymu lub wnoszenie ewangeliarza. Szczególne znaczenia dla ministrantów ma Święte Triduum Paschalne, które jest szczytem całego roku liturgicznego. Służba przy ołtarzu nie wymaga żadnych specjalnych święceń lub ślubów, jednak ważne jest, aby ministrant był świadomy wszystkiego, co się dzieje w kościele i potrafił odpowiednio zareagować. Dlatego tak ważna jest stała formacja i częste uczestnictwo w Mszy św. i nabożeństwach.