„ Idźcie po moich śladach…” bp. Piotr Gołębiowski

IX Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej

Jedlińsk był  miejscem pierwszego noclegu,  IX Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej. Przez osiem dni od 21 do 29 lipca br. uczestnicy  mieli  do pokonania 818 km. Z Klimontowa i innych miejscowości, pod przewodnictwem 4 księży (kierownik pielgrzymki ks. Piotr Kara). 66 osobowa grupa rowerzystów, w tym roku podąża do Sanktuarium Królowej Kaszub  w Sianowie.

Cel  pielgrzymki  obejmował również  bliższe poznanie  świętych miejsc i osób zasłużonych dla  Kościoła i naszej wiary – tam też wyznaczone zostały  przystanki.

Jedną z postaci i intencji modlitewnych  była Osoba biskupa Piotra Gołębiowskiego. Nim dotarli do Jedlińska odwiedzili Baćkowice – parafię w której pracował jako  proboszcz. Trudno byłoby ominąć Jedlińsk, miejsce urodzenia, Chrztu świętego i wzrastania bp. Piotra.

Z pielgrzymami spotkaliśmy się w naszym kościele parafialnym na wspólnej wieczornej modlitwie. W ostatnich promieniach zachodzącego słońca jaśniała nasza świątynia a  wnętrze zachęcało do  modlitwy i oddania się pod opiekę Maryi i Apostołów Piotra i Andrzeja.

Ks. Proboszcz Grzegorz Wójcik powitał pielgrzymów, dziękując za wybór noclegu właśnie w naszej parafii, wspomniał, że Jemu i wszystkim parafianom mocno leżą na sercu modlitwy o dar beatyfikacji Sługi Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego.

A ja dziękując, że kolejny raz mam możliwość stanąć, tym razem przed wielkimi sercem i duchem pielgrzymami innej diecezji, przybliżyłam historię Jedlińska. Opowiedziałam o losach naszej parafii w minionych wiekach i o obecnym zachwycającym  pięknie jedlińskiego kościoła i znajdujących się w nim kaplicach, które odnowione przed  10 – ma laty skłaniają do indywidualnych modlitw.
Szczególną uwagę poświęciłam Osobie Biskupa Piotra Gołębiowskiego, Jego związkach z Jedlińskiem i Błotnicą, Radomiem i Sandomierzem. Mając świadomość, że uczestnicy odwiedzili Baćkowice wspomniałam o trudnych wojennych czasach i o  znamiennych słowach: „ Idźcie po moich śladach…” wypowiedzianych przez ks. Piotra Gołębiowskiego przed laty do swych parafian, gdy Ci mieli obawy  jak przejść  przez zaminowane pole.

Trudno nie wspomnieć o corocznych  uroczystych Mszach Świętych zainicjowanych przed ponad 10 laty przez Ks. Prałata Henryka Ćwieka,  odprawianych corocznie w pierwszą sobotę listopada – czas rocznicy śmierci biskupa.

Miejscem kolejnego postoju pielgrzymów, miało być Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. To moja  rodzinna parafia w której wielokrotnie przed koronacją obrazu Matki Bożej spotykałam biskupa.

W świątynnej kaplicy, przed wizerunkiem Matki Bożej, zgromadzeni pielgrzymi i nasi parafianie pod przewodnictwem obecnych na modlitwie księży, odmówili dziesiątek Różańca św. polecając Bogu i Matce Bożej intencje pielgrzymów i modląc się w intencji biskupa; „ O dar beatyfikacji będziemy modlić się we wszystkich odwiedzanych świątyniach, bo to również Nasz biskup” – powiedział ks. Piotr Kara – kierownik pielgrzymki.

Wspólny śpiew Apelu Jasnogórskiego i pieśni zakończył spotkanie. Zapadł zmrok, w kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej pozostali Ci, którzy chcieli się oddać pod Jej szczególną opiekę.

Odrobiną słodyczy, która osłodzi wspomnienia były opatowskie krówki, którymi zostali obdarowani ks. Proboszcz Grzegorz Wójcik, ks. Prałat Henryk Ćwiek i ja. Wiele satysfakcji sprawiła mi możliwość mówienia do zmęczonych ale zainteresowanych i zasłuchanych, pełnych wiary i mocy pielgrzymów .

 Informację przygotowała Bożena Cieślak

Parafia w Jedlińsku

Fotografie  Paweł  Kara– uczestnik pielgrzymki

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress